اهمیت بودجه‌ریزی برای سازمان‌ها و ارگا‌ن‌ها

رایانش آتیه نقد و بررسی
بودجه‌بندی آئینه تمام نمای برنامه‌ها و فعالیت‌های یک سازمان است و نقش بسیار مهمی در توسعه آن‌ها ایفا می کند. در عین حال بودجه‌ریزی همواره یکی از چالش‌های نظام‌های اقتصادی بوده و هست.

بودجه‌ریزی برای هر ارگان و سازمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا سازمان‌ها تمام فعالیت‌های مالی خود  اعم از کسب درآمد و پرداخت هزینه‌ها برای اجرای اهداف و برنامه‌های خود را در چارچوب بودجه‌ریزی انجام می‌دهند. بنابراین بودجه‌بندی آئینه تمام نمای برنامه‌ها و فعالیت‌های یک سازمان است و نقش بسیار مهمی در توسعه آن‌ها ایفا می کند. در عین حال بودجه‌ریزی همواره یکی از چالش‌های نظام‌های اقتصادی بوده و هست که این مقوله در ایران نیز قدمت طولانی دارد. تاریخ حکایت از آن دارد که طی ادوار متعدد، دولت‌های حاکم با کمک کارشناسان بین‌المللی تحولات ساختاری زیادی را در نظام بودجه‌ریزی ایجاد کرده‌اند تا سیستم بودجه‌ریزی به جایگاه امروزی خود رسیده است.

 

سیر تکوین بودجه

 

 

مفهوم بودجه همگام با تکامل دولت‌ها و سازمان ها و پیچیده تر شدن وظایف آن ها، تغییر و تکامل یافته است. این تکامل را می توان در چهار مرحله خلاصه کرد:

 

 مرحله اول : ایجاد یک سیستم با کفایت برای کنترل هزینه‌ها و پیوند بین حسابداری و بودجه

مرحله دوم : استفاده از بودجه به عنوان ابزار مدیریت مالی برای نظارت روی عملکرد و فعالیت‌های سازمان‌ها

 مرحله سوم : پیوند دادن بودجه و برنامه، به عنوان معیاری برای تحلیل و تمرکز روی پیشرفت‌هایی که در عرصه تکنولوژی‌های تصمیم گیری و اطلاعاتی رخ داده است.

مرحله چهارم : این مرحله بواسطه پیچیدگی سازمان‌ها بوجود آمده و باعث بکارگیری بودجه به عنوان ابزاری برای برنامه‌ریزی راهبردی (استراتژیک) شده است.

 

در سازمان‌های دولتی این موضوع به طور مضاعف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است .ضرورت بکارگیری نظام بودجه‌ریزی برای سازمان‌ها و ارگان‌ها به دلیل تخصیص درست منابع نسبت به مقاصد و اهداف سازمان و همچنین شفافیت در روند اجرایی شدن طرح‌های مدیریتی است.  بنابراین بودجه‌بندی یک ضرورت است و نخستین پیام هر سند بودجه این است که  آن سازمان درصدد است تا منابع محدود خود را بین نیازهای نامحدود به شکلی مناسب توزیع کند تا بهترین نتیجه با بهره‌وری بالا حاصل شود. 

بودجه‌ریزی دارای انواع مختلفی است که می‌توان به بودجه‌ریزی متداول (سنتی)، بودجه‌ریزی افزایشی، بودجه‌ریزی برنامه‌ای، بودجه بر مبنای صفر و بودجه‌ریزی عملیاتی اشاره کرد.

 

چرا بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد یا عملیاتی؟ 

 

 

بر اساس تعریف صندوق بین‌المللی پول، بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد عبارت است از روش‌ها و ساز و کارهایی که ارتباط بین اعتبارات تخصیص یافته به دستگاه‌های اجرایی را با خروجی‌ها و پیامدهای آنها از طریق بکارگیری اطلاعات عملکردی تقویت می سازد.  
در بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، اعتبارات هر سازمان در قبال ارزیابی شاخص‌های عملکرد برنامه‌ها و فعالیت‌های آن تخصیص می‌یابد. بدیهی است همواره ارزیابی عملکرد بر مبنای اهداف از پیش تعیین شده انجام می‌شود.  

اهداف نهایی از اجرای بودجه‌بندی بر اساس عملکرد

 

 

- تغییر رویکرد از ورودی محوری و تاکید بر ورودی‌ها و منابع به خروجی محوری و نتایج
 - برقراری ارتباط شفاف میان منابع ثبت شده و خروجی‌ها
 - تبدیل اسناد بودجه به ابزاری برای برنامه‌ریزی اقتصادی و مدیریت عملکرد سازمانی
 - اختصاص اعتبارات بودجه‌ای در ازای ارائه‌ی خدمات مطلوب‌تر به جای صرف منابع بیشتر
 - افزایش انگیزه مدیران و کارکنان برای ارائه خدمات با هزینه کمتر، کمیت و کیفیت بالاتر و اجرای نظام انگیزشی – متناسب‌سازی اختیارات و مسئولیت‌های مدیران 
- استانداردسازی خدمات از طریق شناسایی شیوه‌های برتر ارائه خدمات و ترویج و تامین آن‌ها

 

 

 

پست ها ی مشابه
۲/۷
نظرات
۲/۷
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.

ثبت سفارش و درخواست مشاوره

دیگر دوران سنتی به سر آمده و با ابزارهای قدیمی نمی‌توان جایگاه خوبی در بین رقبای تجاری به‌ دست آورد. الان حتی داشتن وب‌سایت هم یک ایده قدیمی شده است و صرفا با داشتن یک وب‌سایت نمی‌توان به نتیجه مطلوب دست یافت.ما مسیر را می‌دانیم و علاقه‌مندیم به طور رایگان و حضوری به شما مشاوره دهیم و راهکارهای مناسب را در راستای ارتقای فناوری اطلاعات کسب‌وکارتان به شما معرفی کنیم. شما برای رسیدن به نقطه مطلوب از نظر فناوری اطلاعات، نیاز به نقشه راه مناسب دارید.

در این قسمت اطلاعات خود را وارد نمایید و دکمه ثبت را کلیک نمایید. ما در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت و با اطلاع از داستان کسب‌وکارتان بهترین را به شما عرضه خواهیم کرد.